[נעוץ] אזהרה חמורה: תולעת הנועלת וסוחטת רשתות מחשבים בעולם, גורמת לעוד ועוד נפגעים בקצב מהיר  

נירוס
חבר בעל הערכה Admin

זוהי אזהרה חמורה עבור כל משתמשי ווינדוס (Windows/חלונות), מתקפה חסרת תקדים של תולעת הידועה בשם "wannaCrypt" ,תקפה ביממה האחרונה מחשבים למעלה מ 57,000 משתמשים דרך מערכת ההפעלה "חלונות/ Windows' .פגיעה דווחה בלמעלה מ 74 מדינות עד כה. עפ"י הערכות המומחים, מספר זה צפוי לגדול בקצב מהיר, והצפי הוא לנפגעים נוספים.

ברגע שמחשב אחד המקושר לרשת מחשבים נפגע, וירוס התולעת מתפשט במהרה עד לכדי שליטה מלאה על כל מחשבי אותה הרשת.

עד כה דווח על מספר סוכנויות ממשלתיות ולאומיות אשר נפגעו בצורה דרמתית מתולעת זו. בתי חולים ברחבי אנגליה, נאלצו לפצל חולים ודרכי גישה לאמבולנסים החל משישי בצהריים, וחברות מסחריות נאלצו לסגור את שעריהם עקב פגיעתה של התולעת במחשבי החברה.

אז מהי למעשה התולעת הזו?

התולעת המדוברת היא למעשה סקריפט, או תוכנה אשר מתקינה את עצמה על מחשב המשתמש, ללא ידיעתו. ברגע שהיא מותקנת ורצה, היא נועלת את מערכת ההפעלה וחוסמת בפני המשתמש את הגישה למחשב (קבצים, תיקיות, אלבומים, דפדפן...). לאחר ההתקנה מופיע חלון "קופץ" (pop up)" המודיע למשתמש כי מחשבו ננעל.  לרוב דורשים מפעילי התולעת כופר כספי עבור שחרור המערכת, זה ניתן בצורת קוד מיוחד המבטל את נעילת המערכת.

נכון לעכשיו נראה כי עיקר הפעילות העוינת נעשית מסין, אך מידע נוסף צפוי להגיע בקרוב אודות מקור הפגיעה.

כיצד ניתן לדעת אם המחשב שלי הותקף?

מערכת שהותקפה, תעלה חלון קופץ עם הודעה שמחשבכם ננעל. אך לא ניתן לומר בוודאות, זאת משום שישנם מחשבים שנתקפו גם ללא ההודעה. שימו לב שמחשבים המשתמשים ברשת אחת (כגון בתי ספר, בתי קפה, משרדים ומקומות ציבוריים נוספים), ה בעלי הסיכון הגבוה ביותר לפגיעה.

מה ניתן לעשות כדי למנוע פגיעה?

במידה ויש לכם עדכונים אוטומטיים בווינדוס, אתם מוגנים. ווינדוס עדכנה את מערכת "חומת האש" שלה ושחררה עדכון החל מתאריך ה-14 למרץ. ווינדוס תחסום את מקור הפגיעה. במידה ולא ביצעתם את עדכוני האבטחה במחשב שלכם, יש לעשות זאת באופן מיידי

כרגע מחשבים עם מערכת ההפעלה Windows XP,נמצאים בסיכון. שם, אין עדכון חוסם לוירוס זה. במקרה כזה יש לוודא שתוכנת האנטי וירוס מותקנת, ופעילה.

נא לשתף את הפוסט הזה בדחיפות עם כל מי שניתן, על מנת ליידע ולסייע בשמירה על מרחב אינטרנטי בטוח יותר.

גלישה נעימה, ובעיקר- בטוחה.

דווקא בירידה אתה מעריך את העלייה...אז אולי ירידה היא לא דבר כלכך נורא אחרי הכל?

תגובהציטוט
פורסם : 13/05/2017 12:15 am
  
עובד

בבקשה התחברו או הרשמו